Mi történt 2024-ben és mi várható 2025-ben?
Amikor véget ér egy év, érdemes picit megállni és visszatekinteni arra, hogy mi is történt, hol tartunk most. Ilyenkor mindig át szoktam tekinteni az éves grafikonokat.
Az éves gyertyák mellett természetesen érdemes átnézni a heti és havi grafikonokat is, hogy még jobban összeálljon a kép és lássuk a big picture-t.
S&P500 - SPX
Kezdjük az áttekintést a világ egyik legfontosabb grafikonjával, az S&P500 index termékével, az SPX-el.
23.31%-os pluszban zárta az évet az SPX. 2023-ban ez 24% volt, így nagyon hasonló teljesítményt láthattunk, mint 2023-ban. Az előző 3 éves range után egyértelműen új csúcson zárás történt. December második felében az FOMC meeting elrontotta a kedélyeket, de jártunk 6100 környékén is.
Nasdaq - NDX
A tech szektort tömörítő Nasdaq éves grafikonja nagyon hasonló teljesítményt nyújtott, mint az SPX, hiszen 24.88%-os pluszban zárta az évet. Ez persze eltörpül a 2023-as teljesítmény mellett, mert az 53%-os volt.
A 2024-es évre is igaz, hogy a teljesítménynek a nagy részét a 7 nagy tech óriás adta.
Álljon itt még egy grafikon a MAG7 teljesítményéről, ami a Magnificent 7 csoport a legnagyobb tech papírok egyben.
A fenti ábrán az RSP az mutatja meg, hogy mennyit ment volna az SPX ha egyenlő súllyal szerepelnének benne a papírok. Ennek az eredménye mindössze 12.79% volt.
A Tradingview segítségével készítettem még egy grafikont, ahol az SPX árából kivontam a 8 legnagyobb tech papírt, hogy nézzük meg, mit tudott volna a többi 492 cég. A végeredmény várható volt, de lesújtó. Heti grafikonon így nézne ki. Azaz éppenhogy pluszban lenne a végeredmény.
RUT
A Russel 2000 index (small cap cégek) éve sokkal gyengébb volt mint az SPX vagy NDX. Ennek egyik fő oka, hogy sokkal érzékenyebben érintette a benne lévő cégeket a még mindig magas de már csökkenő kamatszint. Azért ez sem volt rossz a maga +10%-os eredményével, de azért itt még messzebb van az új csúcs.
VIX
A félelem és kapzsiság index a Covid évet leszámítva az elmúlt 15 év legmagasabb szintjein is járt. Az augusztusi Nikkei para miatt ismét 65 fölé tudott ugrani a VIX, ami ritka jelenség.
Dollár index
A dollár index emelkedéssel zárta az évet, +7.05% lett.
Olaj
Az olaj kb. semmit sem csinál, közel változatlanul zárta az évet.
BTC/USD
A kripto piacot az utolsó két hónap húzta fel Trump győzelmére. Abszolút új csúcsot állított be 2024-ben, elérve a 108.000 dolláros szintet. 120%-ot emelkedett.
Kína
Alábbiakban az FXI éves grafikonja, ami a kínai large cap papírokat tömörítő ETF. Kína 3 folyamatos eső év után tudott egy kicsit emelkedni, +26%-ban zárta az évet.
USD/HUF
Szerencsétlen forintunk elérte a 400-at is, sajnos ismét romló tendenciát látunk. +14%-os év lett.
Most pedig következzen néhány sztár papír mozgása.
Tesla
Teslának is elég jó éve volt, főleg Trump 2.0 után. +62% lett a vége.
Meta Platforms
Meta-nak sem volt gyenge éve, +65%-os emelkedést produkált, ezzel abszolút új csúcsra is tudott menni.
NVDA
Az AI forradalom egyik legnagyobb győztese folytatta a brutális emelkedések sorozatát. A 2023-as teljesítményhez (+238%) képest ugyan szerényebb, de így is kiemelkedően zárta az évet +171%-ban.
AVGO
Év végére belehúzott a Broadcom is, aki szintén az AI hullámokat meglovagolva tudott +107%-ot emelkedni.
USA alapkamat
Ne maradhat el az egyik legfontosabb grafikonunk, az USA alapkamat alakulása sem. 2024-ben a FED óvatosan megkezdte a kamatvágásokat, így 5.5-ről, 4.5-re csökkent az alapkamat.
USA infláció
Az amerikai infláció óvatosan tovább tudott esni, volt honnan.
USA munkaerőpiac
2024-ben tovább emelkedett a munkanélküliek aránya, ami miatt folyamatosan aggódik a FED, de emellett a gazdaság erős maradt.
Még néhány fontos történés 2024-ből
- AI mánia
- Bitcoin 100K felett
- Elnökválasztás - Trump 2.0
- Kamatcsökkentési ciklus elindult
- Japán carry trade crash
- Közelkeleti konfliktusok
- Orosz-ukrán háború még tart
- Elon Musk vagyona 400 milliárd felett;)
- CrowdStrike leállás miatt lebénült a világ
- Boeing kihívások és szakadás
- Kínai stimulusok
2025-ös előretekintés
Távol álljon tőlem a jóslás, de íme néhány faktor, ami befolyásolhatja az évet.
Az alábbiakban egy kis előretekintést adnék a 2025-ös évre, annak fényében, hogy január 20-án Trump veszi át újra az elnöki pozíciót az Egyesült Államokban. Ahogy már megszoktuk, a politikai irányváltás számos területen hozhat változásokat, ezért érdemes áttekinteni, mire számíthatunk a tőzsdén.
Kamatpolitika és monetáris környezet
A 2024-ben elkezdett kamatvágások valószínűleg lassan folytatódnak, de nem zárható ki, hogy Trump újra nyomást gyakorol a FED-re a gyorsabb ütemű vágások érdekében. Ez hagyományosan támogatja a részvénypiacokat, mivel olcsóbbá válnak a hitelek.
Gazdaságpolitika és adók
Nagy kérdés, hogy Trump mennyire tér vissza a 2017-2020 közötti vállalati adókedvezmények erősítéséhez. Ha további adócsökkentések jönnek a cégeknek, az tovább serkentheti a befektetői kedvet, és akár új csúcsokra repítheti az indexeket.
Ugyanakkor a politikai folyamatokban felléphetnek új fékek és ellensúlyok (főleg, ha a Kongresszusban nem minden a tervek szerint alakul), így érdemes figyelni a híreket a potenciális adócsomagokról, támogatási programokról és infrastrukturális beruházásokról.
Kereskedelmi háború(k)
Trump első elnöksége során is komoly vámemeléseket és kereskedelmi korlátozásokat alkalmazott, leginkább Kínával szemben. Nem kizárt, hogy 2025-ben újra felélénkülnek az USA–Kína gazdasági surlódások, ami volatilitást okozhat a piacokon – különösen a nagy, Kínába is erősen exportáló amerikai vállalatok részvényeiben. A geopolitikai és gazdasági feszültségeket ráadásul tovább fűtheti a Közel-Keleti konfliktus és az orosz–ukrán háború is, így egyes nyersanyagok (például olaj, földgáz, fémek) piacán is jelentősebb kilengések lehetnek.
Technológiai szektor és AI-őrület
A technológiai óriások (MAG7) 2024-ben is vitték a prímet, nem csodálkoznék, ha 2025-ben is kulcskérdés maradna, hogy merre mozdulnak ezek a vállalatok. Egy esetleges újabb szabályozási hullám (akár Trump retorikája miatt, akár a versenyhatóságok fokozott vizsgálatai révén) visszavethet bizonyos tech cégeket.
Az AI-tematika továbbra is szépen fűtheti a piacot, így az AI chipgyártók, felhőszolgáltatók, big data cégek szerepe még dominánsabb lehet. Nem árt azonban óvatosnak lenni: az új kormányzati prioritások – például a nemzetbiztonságra hivatkozva – hozhatnak szigorításokat a mesterséges intelligencia exportját, vagy bizonyos adatok kezelését illetően.
Infláció és gazdaságélénkítés
Az új kormányzat Trump-pal talán adókönnyítéseket, infrastrukturális beruházásokat vagy hasonló gazdaságélénkítő csomagokat vezet be. Ezek lényegében plusz pénzt öntenek a gazdaságba, így a fogyasztás és a vállalati beruházások akár még erőteljesebben megindulhatnak. Viszont ha hirtelen túl sok forrást kap a gazdaság, az könnyen emelheti az inflációt, mert a megnövekvő kereslet mellett előfordulhat, hogy a kínálat nem képes olyan gyorsan reagálni. Ez egyszerűen azt jelenti, hogy túl sok pénz kerget kevés árut/szolgáltatást, ami felnyomja az árakat.
A FED ezt általában nem szereti, mert a túl magas infláció kockázatot jelent a gazdaságra nézve. Ezért, ha azt látják, hogy az infláció újra nagyon elszáll, akkor vagy lelassítják, vagy akár meg is állítják a kamatcsökkentéseket, és keményebb intézkedéseket hoznak (például visszafogják a likviditást, vagy nem vágnak tovább kamatot).
Munkaerőpiac és a növekedés kockázatai
A 2024-es adatok alapján azt láthattuk, hogy az amerikai munkaerőpiac még mindig elég erős – a munkanélküliségi ráta alacsony, sok cég még mindig toboroz. De ha 2025-ben egy váratlan esemény (például újabb geopolitikai konfliktus, egy megugró infláció, vagy egy pénzügyi válság valahol a világban) aláássa a befektetői bizalmat, akkor a gazdaság hirtelen lassulásnak indulhat, amiből hamar recessziós félelem lehet. Recesszió idején a cégek elbocsátanak, a munkanélküliség megnő, és ez a fogyasztást is visszaveti. Ha az emberek félnek a jövőtől, vagy nincs annyi jövedelmük, akkor kevesebbet költenek, a vállalatok bevétele csökken, és ez lefelé tolhatja a részvényárakat.
Összegzés
A 2025-ös év sok újdonságot tartogathat az elnökváltás miatt. A gazdasági környezetet meghatározza a folytatódó kamatcsökkentési ciklus, az infláció alakulása és a Trump által bevezetett, vagy épp meghosszabbított gazdaságpolitikai intézkedések.
A geopolitikai helyzet sem lett egyszerűbb: Kína, Közel-Kelet, Oroszország továbbra is forró pontok, ami a nyersanyagárakat és a volatilitást mozgásban tartja.
Mindent összevetve 2025 izgalmas évnek ígérkezik: Trump visszatérésével újra felpezsdülhet a gazdasági és politikai közbeszéd. Már majdnem teljesen elszoktunk attól, hogy Trump tweet-jei rángatják a piacot, így ideje ismét felkészülni;)
Kívánok mindenkinek nagyon sikeres, profitábilis és boldog új évet!