Mit indikál a momentum?
Kerek számhoz érkeztünk. Ha a blog egy chart lenne, itt az ár elidőzne egy kicsit, mielőtt folytatná útját. Mi is így teszünk. A legfontosabb és leghasználhatóbb indikátoroknál egy kicsit elidőzünk, majd töretlen lelkesedéssel folytatjuk utunkat az opciók világába.
Amikor még itt tartottam a tudásomban, nagyon türelmetlen voltam, mert még nem sikerült érdemleges pénzt keresnem a piacokon. Vergődtem az indikátorok között, feldobtam egy jó párat a chartra és nem tudtam soha dönteni. Mivel túl sok indikátort kezdtem el egyszerre tanulmányozni, hamar olyan helyzetben találtam magam, hogy az egyik adott vételi jelet, a másik nem, stb.
Analízis paralízis?
Analízis paralízisnek is hívják ezt a jól ismert technikai elemzést övező fogalmat. Vagyis képtelen voltam dönteni, mert "túlanalizáltam" a helyzetet.
Azaz a lehető legegyszerűbb módon közelítsük meg a helyzetet, de annál ne egyszerűbben. Ez nagyon igaz a technikai elemzésre is. Hajlamosak vagyunk túlbonyolítani az életet és az elemzést egyaránt. Ami egyszerűnek tűnik, nem hisszük el, hogy működhet. Ezért esnek a kezdők abba a hibába, hogy egyre több és több indikátort használnak, keresik a megerősítést, de igazán nem találják. Túlanalizálják a helyzetet.
Velem is megtörtént, ezért nagyon ismerem az érzést. Az elkövetkezendő néhány bejegyzésben abban szeretnék segíteni neked, hogy melyek azok az indikátorok, amiket érdemes használni és melyek azok amikkel biztos a kudarc.
Az előző részben tisztáztuk, hogy az ár és a momentum egyszerre történő kitörése esetén lesz tartós az elmozdulás.
Milyen indikátor típusok léteznek?
1. trendet követő
2. momentumot mérő
3. volatilitást mérő
A trendet követő az ár alapján dolgozik. A momentumot mérő az ár változását figyeli, míg a volatilitást mérő az ár változásának mértékét.
Vegyük elsőként górcső alá a momentumot mérő indikátorokat. A momentum indikátor az ár változásának sebességét méri. Segít beazonosítani a vevők és eladók relatív lelkesedését, a mozgás dinamizmusát. Számos gyakorlati megvalósítása létezik, mint pl. az MACD, RSI, Stochastics, stb. Ezekről majd részletesebben írok a következő cikkekben.
Amit feltétlen tudni kell a momentum indikátorokról és amit általában nem mondanak el a könyvekben az a divergencia. Még az RSI készítője Welles Wilder is azt mondta, hogy az RSI legjellemzőbb karakterisztikája a divergencia. De mit is értek divergencia alatt? Azt amikor az ár emelkedik, az RSI csökken, vagy fordítva. A divergencia előre jelezheti a trend fordulását vagy egy rövidebb korrekcióját. A következőkben ezekre fogok példákat is hozni. Természetesen nem minden divergencia esetében történik meg a trendfordulás vagy a korrekció.
A legtöbb momentum indikátorral az a baj, hogy nem megfelelően alkalmazza a tömeg, nem a divergencia jellegét használják az indikátornak, hanem mindenféle keresztezéseket, túlvett, túladott állapotokat, stb.
A momentum indikátor divergencia karakterisztikája a legmegbízhatóbb momentum tradelési módszer.
Ha a technikai alakzatokat és a momentum divergenciát közösen használod, elképesztő eredményeket érhetsz el. Hamarosan megosztom veled, hogyan...
Tanulság:
- A legjellemzőbb momentum karakterisztika a divergencia!