Opciós szótár

Opció: egy vételi vagy eladási jogosultság adott alaptermékre.

Alaptermék: minden olyan termék, amire jegyeznek opciót. Például részvény, deviza, határidő, ETF, index. Opció sosem létezhet önmagában, mindig alaptermékhez kötött, innen is a név, hogy származtatott termék.

Opció vétel / long: az opciós piacon a long mindig azt jelenti, hogy veszel egy opciót. Ezzel az opcióval pedig jogosultságod lesz az alaptermék adott áron történő megvételére vagy eladására. Tehát opciót vehetsz emelkedésre (Call opció) vagy esésre (Put opció), a prémiumot (opciós díjat) te fizeted érte.

Opció eladás / short / kiírás: azzal, hogy az opciót kiírod, kötelezettséget vállalsz az alaptermék adott áron történő megvételére vagy eladására. Ezért a kötelezettségért cserébe opciós prémiumot kapsz, akár a biztosító a Casco eladáskor. Az összes iránymentes stratéga az opciós kiírásra épül.

Long Call: Call opciót veszek, amivel jogosultságot szerzek arra, hogy az alapterméket megvásároljam adott áron, adott időn belül.

Long Put: Put opciót veszek, amivel jogosultságot szerzek arra, hogy az alapterméket eladjam adott áron, adott időn belül.

Short Call: Call opciót írok ki, amivel kötelezettséget vállalok arra, hogy az alapterméket eladom adott áron, adott időn belül.

Short Put: Put opciót írok ki, amivel kötelezettséget vállalok arra, hogy az alapterméket megveszem adott áron, adott időn belül.

Fedezett opció kiírás: úgy vállalsz kötelezettséget, hogy mellette van jogod is, amit gyakorolhatsz, így nem kerülsz fedezetlen helyzetbe és nem lehet a veszteséged korlátlan.

Fedezetlen opció kiírás: korlátlan kockázatot vállalsz, mivel fedezet nélkül vállalsz kötelezettséget adott alaptermék adott időn belüli megvételére vagy eladására.

Opciós lejárat: minden opció idővel elértéktelenedik és minden opciónak van lejárati napja. Ez termékfüggő, de alapból léteznek havi és heti lejáratok.

Opciós prémium: az az összeg, amit az opció vételekor kifizetsz vagy a kiírásakor megkapsz.

Irányvalószínűség: megmutatja, hogy mekkora a valószínűséged arra, hogy jól tippeld meg a piac mozgásának irányát.

Likviditás: megmutatja, hogy mekkora a forgalom az adott termékben. Likvid papíroknál könnyebb menedzselni és zárni is az opciókat, hiszen gyorsabban és jobb áron teljesülhetnek a kötéseid.

Volume: a napi összes kereskedést mutatja opciók esetében adott strike-on.

Open Interest: az összes nyitott opciós kontraktust mutatja adott alapterméknél.

Időérték: az opció árának egyik összetevője, ami naptári naponként csökkenti az opció értékét.

Volatilitás: az alaptermék mozgásának mértéke százalékban kifejezve. Soha nem a mozgás irányát mutatja, hanem annak nagyságát.

Implied volatility: az alaptermék jövőbeni, opció árából számított, elvárt mozgásának mértékét mutatja, árazza be.

Szintkereskedés: konkrét célár elképzelés nélkül egy támasz vagy egy ellenállás szintet kereskedsz.

Iránymentes kereskedés: nincs véleményed az alaptermék irányáról, csak a sávot tippeled meg, amiben mozogni fog lejáratig. Így nem az irány eltalálásával profitálsz hanem azzal, ha adott sávban mozog a papír. Sokkal magasabb valószínűségű kereskedés mint az irányokat tippelgetni.

Auto exercise: az a jelenség, amikor a bróker lejáratkor helyetted gyakorolja azon jogokat, ahol az opcióban legalább 0.01 usd valósérték található. Ekkor alaptermék lesz belőle, amivel valamit kezdened kell a következő kereskedési napon.

Assignment: short opciót rád hívtak. Ez olyankor történik meg, amikor ITM az opció és közel a lejárat, vagy amikor osztalékfizetés van.

ITM (in-the-money): azaz olyan opció, amiben van valós érték. Call esetén ITM amikor a strike a piaci ár alatt van, Put esetén amikor a strike a piaci ár felett van. A valós értéket nem befolyásolja sem a volatilitás, sem az idő, kizárólag az alaptermék mozgása.

ATM (at-the-money): olyan opció aminek a strike-ja a piac ár körül mozog. Színtiszta ATM nem nagyon létezik, mert az ár sosem ácsorog a strike értékénél, de az akörüli értékeket hívjuk annak.

OTM (out-of-the-money): olyan opció, ahol a nincs valós érték, csak időérték. Ez annyit jelent, hogy Call esetén az OTM strike a piaci ár felett vagy, Put esetén alatta.

Hedge-elés: angolul valamit fedezni. Hedge amikor vásárolok részvényhez Put opciót, vagy egy Call opciót kell lefedeznem egy másik opcióval, stb. Tehát a hedge szó elég sokféle környezetben jelenhet meg, de minden esetben valamiféle fedezést jelent.

Nem találtál valamit?

Ha van olyan ismeretlen kifejezés, amit nem találtál meg a fentiek között, kérlek írj nekem és bővítem a szótárat. Ide küldd kérlek: szotar@opcioguru.com.



Az Adatkezelési Tájékoztatót megismertem és hozzájárulok ahhoz, hogy az Adatkezelő az email címemet az általam megrendelt ingyenes termék és az ahhoz tartozó utánkövető levelek megküldése céljából kezelje.



Az Adatkezelési Tájékoztatót megismertem és hozzájárulok ahhoz, hogy az Adatkezelő az email címemet abból a célból kezelje, hogy a megadott email címen a szolgáltatásaikra és termékeikre vonatkozó személyre szabott ajánlattal közvetlenül megkeressen.