Miért vagyok opció kiíró?
Az opció kiírásban sokan csak a kockázatot látják, én a lehetőséget. Nézzük miért egyértelműen jobb hosszútávon az opció kiírása, mint a vétel.
Ha opciókkal kereskedsz, akkor vehetsz is és el is adhatsz (kiírhatsz) opciót. Én az opciós kiírást preferálom, de nézzük miért. Ha veszel opciót, te fizeted a prémiumot (díjat), ha kiírsz, akkor te kapod a prémiumot (akár a biztosító).
Miért írok ki opciós prémiumot
Két nagyon egyszerű oka van: magasabb az esélyem a profitra és az idő folyamatosan nekem dolgozik. A profitabilitás valószínűségét azzal befolyásolom, hogy mennyire OTM opciót írok ki. Magyarul, ha az alaptermék árfolyama pl. 50, akkor kiírhatok 45-ös Put opciót, de akár 30-as vagy 40-es opciót is. Minél távolabbra írok ki az alaptermék árától annál alacsonyabb lesz a kapott prémium, viszont annál magasabb a valószínűség. Ezt én döntöm el kiíráskor. A hosszú távú siker érdekében pl. inkább keresek 20 dollárt 80% eséllyel, mint 80 dollárt 20% eséllyel.
A profit potenciál korlátozásával növelem a profitábilis pozíciók gyakoriságát.
Hogyan dolgozik nekem az idő
Az opció egy jövőbeni időpontban lejár, elértéktelenedik (ha nincs benne valós érték). Ezt azt jelenti a fenti példánk esetében, hogyha a termék ára 50 és én kiírtam a 40-es Put opciót, akkor ha az árfolyam nem megy le 40-ig vagy az alá, akkor az opció 0 értékkel fog kifutni lejáratkor.
Ebben az esetben ki az, aki elveszíti az opció díját, prémiumát? Hát természetesen az opció vevője, ugyanis az idő a vevő ellen dolgozik. Ezáltal az idő a kiíró oldalán áll. Ha az árfolyam nem megy le 40-ig vagy nem zár 40 alatt lejáratkor, akkor a kiíró elteszi a max. prémiumot, amit a kiírásért kapott. A biztosítók ugyanígy működnek, ezért jó biznisz. Erről bővebben itt írtam.
Mit gondol az opció kiírója
Azt, hogy adott termék adott ideig nem érinti meg a kiírt strike-ot vagy nem zár alatta. Így a kiíró fejében nincs célár és nincs egyértelmű irány sem. Arra spekulál, hogy x% valószínűséggel adott alaptermék nem lesz a kiírt opció alatt (Put) vagy felett (Call). Ez tipikusan olyan arcoknak jó, mint én, aki nem kedveli az iránykereskedést és nem is túl jó benne. Nem érdekel a piac hol nyit és merre megy, valószínűségeket kereskedek.
Mikor bukik: ha az árfolyam lejáratkor jelentősen a kiírt opció strike-ja alatt vagy felett zár. Tehát 1 esetben bukik.
Mikor profitál: ha az árfolyam a kiírt strike felett vagy alatt marad lejáratkor. Azaz pl. Put kiírás esetén, ha a piac oldalazik, ha emelkedik, vagy ha picit esik, de még nem érte el a kiírt Put strike-ot. Tehát 3 esetben profitál.
Mit gondol az opció vevője
Előzőekből nem nehéz levezetni, hogy pont az ellenkezőjét. Azt gondolja, hogy adott alaptermék fog mozogni rendesen, méghozzá az ő irányába, ráadásul adott időn belül. Így az opció vevőjének nem csak az irányt kell eltalálnia, hanem még az időzítést is. Dupla nehézség. Ezért van az, hogy az opció vevők döntő többsége veszít. Mert nem elég kitalálni merre megy, még azt is helyesen be kell lőni, hogy kb. mikorra.
Mikor bukik: ha rossz irányba megy, ha oldalazik, vagy ha nem időben mozdul el és nem tudja kitermelni az opció bekerülési költségét sem. Tehát 3 esetben bukik.
Mikor profitál: ha elmozdult annyit az árfolyam, hogy már legalább az opció bekerülési költségét fedezze (breakeven). Tehát 1 esetben profitál.
Esélyeid
Fentiekből látszik, hogy a kiíró 3 esetben profitál, 1 esetben bukik. A vevő 1 esetben profitál, 3 esetben bukik. Így ha nem vagy jó iránykereskedő, egyértelmű a választás: opció kiírás!
Ha viszont jó iránykereskedő vagy, akkor ne érdekeljen, hogy 3 esetben veszítesz és 1 esetben profitálsz, hiszen a profitod jelentős lesz, ha az irányt és az időzítést is jól belőtted.
Ezért nincs univerzális válasz. Van akihez az opció kiírása passzol (ld. én) és van akihez a vétele.
Azonban látva azt, hogy a tőzsdéző tömeg nagy része képtelen irányt kereskedni, joggal jelenthető ki, hogy a többségnek érdemes lenne az opciós kiírásból származó előnyökkel megismerkednie.