Milyen megbízásokat adhatok a tőzsdén?
Amikor eljutottam ahhoz a ponthoz, hogy volt vételi ötletem, jött a következő kérdés: mégis milyen megbízást adhatok a brókeremnek vagy a kereskedési rendszeremnek?
Sokat hallottam már a market és limit order-ekről, de nem volt teljesen tiszta, ezért utána kellett járnom a dolgoknak.
Azon túl, hogy elolvastam a definíciókat, tudnom kellett, hogy melyiket milyen esetben használhatom és melyiknek mi az előnye és a hátránya. Vegyük sorba ezeket:
Tőzsdei megbízások
Market order (piaci megbízás): a piacon éppen aktuális vételi árfolyamon jutok hozzá a papírhoz.
- Előnye: biztos, hogy teljesülni fog a megbízás.
- Hátránya: nem tudom előre, hogy milyen áron fog teljesülni.
- Mikor: olyankor alkalmazom, amikor nagyon volatilis a piac és nem akarom bekorlátozni magam limitárral
Limit order (céláras megbízás): általam megadott áron vagy annál jobb áron teljesülhet csak a megbízás. A megbízásom addig van bent a piacon nyitott állapotban, míg nem teljesül, vagy míg le nem jár (erről később).
- Előnye: előre tudom kalkulálni a költségeim, kizárólag általam megadott áron teljesülhet.
- Hátránya: ha a piacon nem találok ezen az áron eladót, akkor soha nem fog teljesülni a megbízásom.
- Mikor: ha nem akarok többet fizetni egy instrumentumért, mint az általam elképzelt ár.
Stop loss order (stop loss megbízás): ha a részvény árfolyam eléri az általam megadott szintet (stop), akkor a pozícióm automatikusan eladásra kerül. A veszteségek minimalizálására használható megbízási forma. Amikor az árfolyam eléri az általam megadott stop szintet, automatikusan életbe lép egy eladási market order, vagyis az éppen aktuális árfolyamon fog teljesülni a megbízásom.
- Előnye: veszteséget lehet vele minimalizálni.
- Hátránya: mivel market order-ként aktiválódik, ezért előre nem tudom, hogy mennyin fog teljesülni a megbízás.
- Mikor: ha minimalizálni akarom a veszteséget, de a papír volatilitása miatt ezt market order-ként adom meg.
Stop limit order (stop céláras megbízás): ugyanaz mint a stop loss, azzal a különbséggel, hogy megadhatom, hogyha elérte a stop szintet az árfolyam, akkor milyen áron lépjen életbe az eladási megbízásom.
- Előnye: pontosan tudom előre, hogy mennyinél lép életbe a stop és hol kerül eladásra a papírom.
- Hátránya: ha nagyon volatilis a piac, az árfolyam átugorhatja a megadott stop limit szintet és soha nem fog teljesülni a megbízásom, vagyis soha nem fogok tudni kilépni a vesztes pozíciómból.
- Mikor: ha előre meg akarom határozni, hogy a stop megbízás milyen céláron teljesüljön, még akkor is, ha erre semmi garancia nincsen.
Trailing stop order (követő stop megbízás): ugyanaz mint a stop loss order, de folyamatosan változó szinttel. Megadhatom, hogy a jelenlegi árszint alatt mennyivel lépjen életbe a stop loss order. Tehát itt nem egy fix árat adok meg, hanem egy olyan értéket, amivel ha lejjebb kerül az árfolyam, akkor aktiválódik a stop loss megbízás. Ezzel lehetővé tudom tenni, hogyha az ár folyamatosan emelkedik, akkor a stop szintem is azzal együtt emelkedik.
- Előnye: automatikusan követi a stop szint az aktuális árfolyamot, így képes leszek arra, hogy a profitot is bebiztosítsam, ha az irányomba mozdult el a papír. Például vettem egy papírt 50-en, és beállítottam, hogyha 5-el lejjebb kerül az árfolyam, akkor adja el a rendszer. Ez indulásnál 45. Ahogy emelkedik a papír, ez is emelkedik. Tehát ha 70-nél van a papír, akkor a stop szint megemelkedett 65-re. Így ha hirtelen esés áll be a papírban, akkor sem bukom el az eddig profitot, hanem automatikusan 65-ön kiszállok. A szokványos stop loss esetében a stop szint folyamatosan változatlan, így a profitomat nem tudom vele biztosítani emelkedés esetén.
- Hátránya: ha van egy nagyobb visszatesztelés az emelkedő trendben, akkor kizárhatom magam a pozícióból. Ezért érdemes tágra venni a stop szintet, hogy visszatesztelés esetén is tudja követni az árfolyamot.
- Mikor: ha garantálni szeretném a meglévő profitomat egy esetleg bezuhanás esetén.
Trailing stop limit order (követő stop céláras megbízás): ugyanaz mint az előző, de céláras a megbízás. Az igaz rá, amit a stop limit order és a trailing stop order esetében írtam. Tehát követi a stop az árfolyamot az általam megadott értékkel, de ha aktiválódik, akkor egy bizonyos céláron teljesülhet csak a megbízás. Eddig nem nagyon volt olyan piaci körülmény, amikor ezt alkalmaztam volna, így a továbbiakban nem tárgyaljuk. Ha előtérbe kerül egy pozíció során, akkor teszek róla említést.
Most, hogy már tudom milyen megbízásokat adhatok a brókeremnek, vagy vihetek be a kereskedési rendszerembe, sokkal magabiztosabban tudok mozogni a tőzsdei piacon. A profit és veszteség szempontjából nagyon nem mindegy, hogy milyen megbízásokkal dolgozom. A következő cikkemben arról fogok írni, hogy milyen ütemezéssel tudom ezeket a megbízásokat beadni a rendszernek és azok meddig érvényesek.
Tanulság:
- Körültekintően kell bánni a megbízási típusokkal, mert nagyban befolyásolják az elérhető profit és elszenvedhető veszteségi szinteket.