9. Iránykereskedés opciókkal

Az előzőekben megnéztük az időérték és a volatilitás fogalmát, emellett ismered már a legfontosabb opciós alapfogalmakat is, így most tovább haladhatunk arra, hogyan használhatóak az opciók iránykereskedésre. Ha nincs időd olvasni, hallgasd meg a leckét.

Ahogyan korábban már említettem, opciókkal is ugyanúgy lehet irányt kereskedni, mint más piacokon, de a megfelelő stratégiák kiválasztásával sokkal több lehetőséged van.

iránykereskedés opciókkal

Az opciók előnyei iránykereskedésben

Úgy gondolom az opcióknak rengeteg előnye van más piacokkal szemben, de 3 fontos előnyt mindenképpen szeretnék kiemelni az iránykereskedés kapcsán:

 Az elképzelésedhez megtalálhatod a legjobb stratégiát

Amint a fenti ábrán is láthatod, ha van egy elképzelésed a piacról és az adott termék mozgásáról, akkor ehhez tudod igazítani azt, hogy milyen stratégiával kereskedsz. A fent felsorolt lehetőségekhez ugyanis meghatározott stratégiák rendelhetőek, így az elképzelésedből a legtöbbet tudod kihozni.

Például ha úgy gondolod egy papírról, hogy be fog szakadni, és a mozgás gyors lesz, akkor választhatsz egy egyszerű, esésre játszó stratégiát (ez lesz a Long Put) amivel a legtöbbet hozhatod ki ebből a piaci szituációból. Ha viszont egy lassabban mozgó papír esetén feltételezed, hogy esni fog, akkor egy két opcióból álló stratégiát köthetsz rá, ami a lassabb mozgás esetén jóval nagyobb hasznot hoz neked, mint a sima Long Put.

Persze ne feledkezzünk meg arról, hogy a piaci elképzelésed lehet hibás, hiszen ez minden esetben szubjektív. Ehhez kapcsolódik az opciózás második nagy előnye.

 A pozíciód menet közben átalakítható vagy lezárható

Az opciózásban azt szeretem nagyon, hogy ha van egy elképzelésem, ami nem jött be, akkor nem kell, hogy megvárjam, amíg az opció lejár és nem kell eltennem a teljes veszteséget, helyette lezárhatom minimális veszteséggel, vagy át is alakíthatom a pozíciót. 

Az előbbi példánkra visszatérve, ha azt feltételeztem egy papírról, hogy gyorsan fog esni, de ehelyett csak nagyon lassan mozog lefelé, akkor a sima Long Putot, át tudom alakítani egy olyan stratégiává, ami lassú mozgásokhoz ideális, ezzel máris sokkal jobb helyzetbe hoztam magam. 

Ha viszont úgy döntök, hogy az utólag nézve az elképzelésem teljesen fals volt, és inkább lezárom a pozíciót, ezt is bármikor megtehetem, hiszen a kontroll az én kezemben van. 

Gyakran hangoztatom, hogy az opciózás egyik legfontosabb eleme a pozíció menedzselése, azaz, hogy bekötés után se hagyjuk magára, figyeljük, és ha szükséges avatkozzunk be! Az opciózás megadja nekünk ezt a lehetőséget, amit sokszor érdemes is kihasználni.

 Nincs stop megbízás

Ha opciókkal kereskedsz, megszabadulhatsz a stop megbízásoktól. Miért?

Korábban írtam arról, hogy ha veszel egy opciót, akkor kifizeted érte az úgynevezett opciós prémiumot. Ez azt is jelenti, hogy ha mégsem jött be a piaci elképzelésed, akkor bármennyire drasztikusan is megy ellened a termék, nem veszíthetsz többet, mint amit opciós prémiumként kifizetsz. Így mondhatjuk, hogy ha veszed az opciót, akkor a pozíció bekötésével te magad határozod meg, mennyi lehet a maximális veszteséged. Ha egy Long Call opció $50-ba kerül, akkor ennél többet nem veszíthetsz. Az opció kiírásánál annyiban más a helyzet, hogy írhatsz ki fedezetten és fedezetlenül is. Mindig hangsúlyozom, hogy a fedezetlen kiírás veszélyes és kezdőknek nem ajánlom!! Viszont kiírni tudsz fedezetten is, amit egy kis gyakorlás után nyugodtan kipróbálhatsz.

Melyek a leggyakoribb opciós stratégiák iránykereskedésre?

Az alábbiakban megtalálod a leggyakrabban használt opciós stratégiákat. Minden stratégiai leírás tartalmazza az alábbi elemeket:

Konstrukció: hogyan kell létrehozni az adott stratégiát, azaz milyen lábakból áll. 
Mikor: milyen környezetben és mikor használjam az adott stratégiát.
Volatilitás: alacsony vagy magas volatilitás mellett érdemes kötni. 
Kockázati grafikon: azt mutatja meg, hogy a részvény elmozdulása esetén merre fog mozdulni az opciónk értéke. 
Max profit: maximálisan elérhető profit. 
Max kockázat: maximális veszteség.
Nullszaldó: mikor van nullában az opcióm, vagyis mikor van az, hogy se nem nyertem, se nem vesztettem rajta

Az egyszerűség kedvéért maradok az angol terminológiánál. Ehhez az alábbiakban egy rövid magyarázat:

  • Long: megvettem az opciót, vételi oldal
  • Short: eladtam az opciót, eladási oldal
  • Call: vételi opció
  • Put: eladási opció
  • Long prémium: kifizetett prémium az opcióért, vagyis vételi oldal
  • Short prémium: kapott prémium az opcióért, vagyis eladási oldal

Találkozni fogsz az alábbi kifejezésekkel is:

ITM – In The Money: az áron belül, alatt
ATM – At The Money
: az árnál, akörül
OTM – Out of The Money
: az áron kívül, azon túl

Magyarul, ezek azt határozzák meg, hogy az opció célára vagy más szóval kötési ára (strike) a mögöttes termék, részvény jelenlegi piaci árához képest hol tartózkodik. Mondok egy példát. Tegyük fel, hogy XYZ cég részvénye jelenleg 100. Nézzük meg, hogy ebben az esetben mi lehetne ITM, ATM, OTM egy Call esetében. Az ITM célár olyan célár, ami 100 alatt van. ATM olyan, ami 100 körül, OTM 100 fölött. Tehát a 99 vagy az alatt ITM, a 100 ATM, a 101 vagy afölött OTM.

Most pedig lássuk a stratégiákat:

Az alábbiak között vannak egyszerűbb, és összetettebb, úgynevezett többlábú stratégiák is.

Csökkenő piac

Kitörésre valamelyik irányba

Kapcsolódó videók:

válaszolj a kérdésekreFeladat: Válaszolj az alábbi kérdésekre!

A Küldés gomb megnyomása után látni fogod a helyes válaszokat, így ellenőrizheted magad!

Ha ismételnél, az előző leckéket itt találod:

1. rész: Tematika és eligazítás

2. rész: Mi az opció és mire használhatod?

3. rész: Miben más az opciózás mint a többi piac?

4. rész: Call és Put

5. rész: Opció vétel és eladás

6. rész: Milyen termékekre lehet opciózni és mitől függ ez?

7. rész: Időérték és volatilitás

8. rész: Háromdimenziós opciós kereskedés

Ne maradj le az óriási kedvezményekről!

Iratkozz fel, hogy időben értesülj a legújabb akcióimról és fejlesztéseimről!





Az Adatkezelési Tájékoztatót megismertem és hozzájárulok ahhoz, hogy az Adatkezelő az email címemet abból a célból kezelje, hogy a szolgáltatásaikra vonatkozó személyre szabott ajánlattal közvetlenül megkeressen.



Az Adatkezelési Tájékoztatót megismertem és hozzájárulok ahhoz, hogy az Adatkezelő az email címemet az általam megrendelt ingyenes termék és az ahhoz tartozó utánkövető levelek megküldése céljából kezelje.



Az Adatkezelési Tájékoztatót megismertem és hozzájárulok ahhoz, hogy az Adatkezelő az email címemet abból a célból kezelje, hogy a megadott email címen a szolgáltatásaikra és termékeikre vonatkozó személyre szabott ajánlattal közvetlenül megkeressen.