10. Iránymentes kereskedés opciókkal

UPDATE - 2023: Az utóbbi néhány év piaca véleményem szerint teljes mértékben alkalmatlan a klasszikus, fedezetlen iránymentes kereskedésre, így jómagam sem művelem ezt átmenetileg. Írtam egy cikket arról, hogy mit csinálok helyette. Olvasd el itt!

Miután átvettük az opciós iránykereskedési lehetőségeket, vágjunk bele az iránymentes kereskedés megismerésébe! Hallgasd meg a cikket ha nincs időd olvasni, de a végén a videókat is nézd majd meg.

Ha iránymentesen kereskedsz, az opció kiírásával tudod megvalósítani, így az iránymentes kereskedésre igaz, hogy nem te fizeted az opciós prémiumot, hanem te kapod a kiírásértAzt is figyelembe kell venned, hogy a maximális nyereséged ez az opciós prémium, viszont a magasabb valószínűség miatt ez nem is olyan rossz.

iránymentes kereskedés opciókkal

Milyen lehetőségeid vannak iránymentes kereskedéssel?

Az iránymentes kereskedés sokatoknak azért vonzó, mert nem kell azt találgatni, hogy merre megy a piac, nem kell konkrét célár elképzeléssel rendelkezned. Természetesen az iránymentes kereskedés műveléséhez is szükség van piaci elképzelésére, szeretném itt is hangsúlyozni, hogy ez sem a Szent Grál (azt ne is keresd szerintem), nem arról van szó, hogy ha iránymentesen kereskedsz, akkor mindig igazad lesz!!

Jól tudjuk, hogy a piacon bármi megtörténhet, néha teljesen váratlan mozgásokat produkálhat bármilyen termék! Így az iránymentes kereskedés sem garantálhatja neked a 100%-os sikert, de ha nem vagy jó iránykereskedő, sokkal inkább efelé érdemes elmenned, mert leveszi a válladról az iránytalálgatás terhét, csökkenti a frusztrációid és hosszabb távon több sikeres kereskedést könyvelhetsz el.

Jó ha előre letisztázod magadban, hogy egy-egy jól eltalált iránytrade profitszintjét nem tudod hozni ezekkel az iránymentes stratégiákkal - hiszen a profitod maximalizált - viszont a teljesítményed, így a kereskedésből származó profitod is sokkal kiegyensúlyozottabb lehet.

Szintkereskedés, range kereskedés

Ha iránymentesen kereskedsz, akkor alapvetően kétféle lehetőséged van: szintet kereskedsz, vagy pedig csatornát.

Szintkereskedés esetén kinézel magadnak egy erős támasz vagy ellenállás szintet, ahonnan úgy gondolod, hogy vissza fog pattanni ár, és ezt a szintet írod ki. A biztosítós példánkhoz visszatérve ekkor te vagy a biztosító, te adod el a szintet.

Ehhez nem kell rendelkezned konkrét célár elképzeléssel, azaz nem kell tudnod, hogy hol lesz az árfolyam lejáratkor, csak azt kell feltételezned, hogy a választott szint alatt lesz (ellenállás esetén), vagy fölötte (támasz esetén). Logikusan átgondolva jóval könnyebb dolgod van, mint az iránykereskedés esetén, mert itt nem kell tudnod hol lesz pontosan az ár lejáratkor. 

Range vagy csatorna kereskedés esetén pedig ki kell jelölnöd egy alsó és egy felső árszintet, amelyek között lesz az alaptermék lejáratkor. Ennek valószínűsége is pontosan számítható belépéskor. Én akkor érzem komfortosnak magam, ha legalább 90%-os valószínűséggel rendelkező csatornát kereskedek.

FONTOS, hogy mindkét esetre igaz, hogy lejáratkor (vagy a zárás pillanatában) kell, hogy igazad legyen! Tehát ha a termék a lejáratig többször is kitör a csatornából, az csak átmenetileg termel neked veszteséget, csak akkor kell aggódnod, ha lejáratra nem korrigál vissza. (Persze időközben a szabad margin kérdése felmerülhet...)

Profit és veszteség az iránymentes kereskedésben

Hogyan néz ki a profit/loss ezekben az esetekben?

A maximális profit, amit el tudsz hozni az az opciós prémium, amit a kiírásért kapsz. Ennél többet nem kereshetsz, viszont a jobb valószínűségi arányok miatt - ha nem vagy túl kapzsi - jó esélyed van rá, hogy nyerőben zárod a pozit. Emlékezz vissza, egy szint kiírásakor (szemben az iránykereskedéssel) 66% esélyed van, hogy az alaptermék arra mozdul, amerre várod, hiszen az oldalazás is jó neked. Így ha megfelelően erős szinteket írsz ki, akkor csak várnod kell, amíg az opció behozza a maximális profitot.

Ahogyan azt korábban is említettem, egy opció kiírásakor nem kapod meg azonnal a prémiumot, hanem folyamatosan a lejáratig napról napra nő az elhozható profit, és lejáratkor éri el a maximális szintet. Természetesen az iránymentes kereskedésre is igaz, hogy nem kell megvárnod a lejáratot ahhoz, hogy lezárd a pozíciót. Ez esetben nem hozod el ugyan a teljes profitot, de ha biztonságosabbnak látod, a profit 80-90%-ánál is mondhatod azt, hogy nem kockáztatod meg, hogy elmozduljon az alaptermék, inkább elteszed az eddigi biztos profitot.  

Ez a range kereskedés esetén is ugyanígy működik. Különböző valószínűségű csatornákat írhatsz ki, például akár 90%-os valószínűségű range-t is. Ez azt jelenti, hogy a kötés pillanatában 90% az esélye annak, hogy az alaptermék a választott csatornában marad. Ezt követően pedig napról napra nő az elhozható profit, és ha elég széles range-t választottál, igen nagy eséllyel nem kell csinálnod semmit a lejáratig, csak kivárni, hogy eltehesd a maximális profitot. Azt is megjegyezném itt, hogy nyilván minél szélesebb a csatorna, annál kisebb a maximális profit, amit elérhetsz, mert annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy az alsó és felső árszintek között lesz lejáratkor az alaptermék. Viszont nem érdemes túl szűk csatornát választani csupán kapzsiságból, mert ha nagyobb mozgást produkál az alapterméked, akkor egy szűk csatorna esetén kitörhet belőle. 

Gyakran ijesztgetnek azzal, hogy az opciós kiírás nagyon veszélyes. Ez így önmagában nem feltétlenül igaz, pontosítanék egy kicsit a képen. Opciót kiírni lehet fedezetten és fedezetlenül. A fedezetlen opciós kiírás valóban hordoz magában veszélyeket, hiszen egy nem várt piaci mozgás esetén a kockázatod korlátlan, azaz bármennyit veszíthetsz, akár a teljes számlád vagy annak többszörösét is. Éppen ezért a fedezetlen, korlátlan kockázatú stratégiákat nem is szoktam ajánlani kezdőknek, mert komoly tapasztalat kell ahhoz, hogy kezelni tudj egy ilyen helyzetet. Viszont a fedezett kiírások kockázata korlátos, azaz a pozíció bekötésekor te mondod meg, mekkora az a maximális veszteség, amit be mersz vállalni. 

A leggyakrabban használt iránymentes stratégiák

Oldalazás, csatorna, range

Kapcsolódó videók:

Kapcsolódó cikkek:

válaszolj a kérdésekreFeladat: Válaszolj az alábbi kérdésekre!

A Küldés gomb megnyomása után látni fogod a helyes válaszokat, így ellenőrizheted magad!

Ha ismételnél, az előző leckéket itt találod:

1. rész: Tematika és eligazítás

2. rész: Mi az opció és mire használhatod?

3. rész: Miben más az opciózás mint a többi piac?

4. rész: Call és Put

5. rész: Opció vétel és eladás

6. rész: Milyen termékekre lehet opciózni és mitől függ ez?

7. rész: Időérték és volatilitás

8. rész: Háromdimenziós opciós kereskedés

9. rész: Iránykereskedés opciókkal

Ne maradj le az óriási kedvezményekről!

Iratkozz fel, hogy időben értesülj a legújabb akcióimról és fejlesztéseimről!





Az Adatkezelési Tájékoztatót megismertem és hozzájárulok ahhoz, hogy az Adatkezelő az email címemet abból a célból kezelje, hogy a szolgáltatásaikra vonatkozó személyre szabott ajánlattal közvetlenül megkeressen.



Az Adatkezelési Tájékoztatót megismertem és hozzájárulok ahhoz, hogy az Adatkezelő az email címemet az általam megrendelt ingyenes termék és az ahhoz tartozó utánkövető levelek megküldése céljából kezelje.



Az Adatkezelési Tájékoztatót megismertem és hozzájárulok ahhoz, hogy az Adatkezelő az email címemet abból a célból kezelje, hogy a megadott email címen a szolgáltatásaikra és termékeikre vonatkozó személyre szabott ajánlattal közvetlenül megkeressen.