11. Kockázatmenedzsment opciókkal

Most, hogy jobban belelátsz az opciós iránykereskedésbe és iránymentes kereskedésbe, nézzük meg, hogyan működik a kockázatkezelés. ha opciókkal kereskedsz. A leckét meg is hallgathatod.

Mit jelent az opciós kockázatkezelés?

Alapelvem az, hogy a kockázatot kezelni kell, nem pedig kerülni. Mivel bármikor bármerre mozoghat a piac, teljes mértékben úgysem tudod elkerülni a kockázatot, és jobban jársz, ha kéznél vannak a bevált lehetőségeid a kockázatkezelésre.

Milyen módszerekkel próbáltad eddig kezelni a kockázatokat? Hogyan próbáltad meggátolni, hogy egy bizonyos szintnél többet veszíts?

Gondolom stop megbízásokat használtál. Számomra sem a limit stop, sem pedig a market stop nem jelent megfelelő kockázatkezelést. Ha ugyanis market stopot állítok be, akkor nyitáskor ott teljesülök, ahol éppen az ár van, így könnyen lehet, hogy többet vesztek, mint amennyit terveztem. Ha limit stoppal próbálkozom, akkor pedig az árfolyam átugorhatja a megbízásomat, és benne ragadhatok egy veszteséges pozícióban. A mentális stop alkalmazása (azaz hogy figyelem a mozgásokat, és egy  általam előre meghatározott szinten szállok ki) folyamatos figyelmet igényel, és nagyon erős fegyelmet, hogy ne kapcsoljon be a reménykedés és tényleg zárjak. 

Nekem ezek a lehetőségek nem jelentettek kielégítő kockázatkezelést. Azért is szerettem meg az opciókat, mert itt valódi kontroll van a kezemben. 

Mindenekelőtt van 3 fontos dolog, ami szükséges ahhoz, hogy sikeresen tudj kockázatot kezelni, és ez igaz az opciókra is:

 1. Alapos termékismeret - ha kiválasztod azokat a termékeket, amiket szívesen kereskedsz és kiismered a mozgásukat (pl. hajlamos-e nagyobb ingadozásokra, milyen gyorsan korrigál vissza, stb.) eleve sokkal több esélyed van a sikeres kockázatmenedzsmentre.

 2. Sok gyakorlás - a gyakorlás a kulcsa annak, hogy amikor döntened kell a kockázatokról vagy menedzselned kell egy nehezebb helyzetet, akkor képes legyél jó döntéseket hozni, hiszen már összeálltak a fejedben az összefüggések.

 3. A kockázatkezelési elveid szigorú követése és betartása - ha kikötöd például azt, hogy egy pozícióra nem teszel többet, mint a számlád 3%-a, akkor ezt tartsd is be minden körülmények között! 

Milyen előnyeid, lehetőségeid vannak ha opciókkal kezeled a kockázatot?

Ahogyan korábban is említettem már, ha opciózol, nem kell stop megbízásokat használnod!

  Miért nem kell stop?

Mert az opciós pozíciók bekötésénél tisztán látod, mekkora lehet a veszteséged, és a pozíció maga a stop. Vizsgáljuk meg ezt jobban!

Tegyük fel, hogy irányt szeretnél kereskedni egy részvényre. Azt várod, hogy felfelé mozdul, és ezt viszonylag gyorsan teszi majd. Ez esetben attól függően, hogy mekkora mozgást vársz, veszel egy Call opciót (Long Call) mondjuk $45-ért. Mi a maximális kockázatod ebben az esetben?

Az a $45, amit kifizettél az opcióért prémiumnak.

Azaz ha holnapra a kiválasztott részvény nemhogy nem emelkedik, de egyenesen beszakad vagy 5%-ot, akkor sem veszíthetsz többet, mint az a $45. Ami viszont legalább ennyire jó, hogy ha ez meg is történik, te még mindig benne vagy a pozícióban! Azaz ha a papír visszakorrigál, aztán pedig szépen emelkedésnek indul, akkor nem keletkezett tényleges veszteséged, csak annyi történik, hogy amíg ellened megy a papír, addig azt látod, hogy minuszos a pozíció, amikor viszont emelkedik, ki tudja dolgozni a veszteséget, és lejáratra simán lehetsz nyerőben is.

Ha stoppal próbáltad volna fedezni ezt a pozíciód, akkor a megadott árszinten kivett volna és hiába indul meg felfelé a papír, te már semmit sem tehetnél, el kellene rakni a veszteséget. Ismerős helyzet? :) 

Amikor stop megbízásokat használsz, gyakran tapasztalhatsz úgynevezett "slippage"-et, azaz az ár "megcsúszik" a megadott stop árhoz képest, ami növelheti a veszteségeket. Ezt az opciós kereskedés szépen kiküszöböli, hiszen már a pozíció megnyitásakor tisztában vagy a maximális veszteséggel.

  Hogyan csökkentheted a veszteséged egy fals piaci elképzelés esetén?

Előfordulhat, hogy a fenti példában említett részvény visszakorrigál ugyan, de nem indul el felfelé. Ebben az esetben megtörténhet, hogy van egy lebegő veszteséged, ami még nem érte el a maximális $45-t. Azt feltételezed, hogy a papír nem úgy fog mozogni, ahogy gondoltad. Ebben az esetben nem kell megvárnod, hogy tovább nőjön a veszteséged, lezárhatod a pozíciót, így jóval kisebb veszteséggel úszod meg ezt a téves elképzelést. Például ha azt látod, hogy $20 az aktuális veszteséged, és a papír mozgása nem kedvez neked, azonnal elrakhatod ezt a $20-t és kevesebb, mint a feléből megúsztad a pozíciót. Nem kell kiülni a teljes bukót.

  Akár kockázatmentessé is tehetsz egy-egy pozíciót

Opciókkal ez is kivitelezhető. Maradva a részvényes példánknál gondolj arra, hogy a papír nagyot ugrott felfelé, ahogyan vártad. Ebben az esetben vannak olyan opciós átalakítási technikák, amelyekkel elérheted, hogy a kockázatod 0 fölé kerül, azaz a legrosszabb, ami történhet veled, hogy a nagyobb összeg helyett csak egy kisebb összeget nyersz :) A cikkek között erre is mutatok példát. 

  Csökkentheted az alaptermékkel kereskedés kockázatát

Ha bármilyen alaptermékkel kereskedsz, opció vételével korlátozni tudod a kockázatod. Például AAPL alaptermékkel kereskedsz, emelkedést vársz. Ha a belépési pont alatt egy kicsivel veszel egy Put opciót (Long Put), akkor egy jogot veszel arra, hogy a választott árszinten élj az eladási jogoddal. Tehát hiába esik tovább az AAPL, a kezedben a jog, hogy egy kedvezőbb árszinten eladd, így a kockázatot is maximalizáltad. 

De nem csak Put opciókkal lehet egy részvényt kombinálni. A Covered Call-nak nevezett stratégia esetében például eladhatod a Cal' opciót, amit birtokolsz, ezzel generálva bevételt, ami csökkenti az alapul szolgáló eszköz árának eséséből eredő potenciális veszteségeidet. Ha van már részvényportfóliód, ezt szokták bevételi stratégiaként is alkalmazni a meglévő részvényekkel szemben.

  Biztosíthatod vele a teljes portfóliódat

Ha több részvényed is van, vehetsz opciót az ezeket a részvényeket tartalmazó indexre, így nem kell egyesével mindig terméket bebiztosítani. 

Nem csak indexopciókkal lehet hedgelni a portfóliót. ETF-ek használatával is kivitelezhető ez, és sokszor költséghatékonyabb is lehet. Az ETF-ek, amik egy adott indexet vagy szektort követnek, lehetőséget adnak arra, hogy specifikusabban targetáld, melyik részein szeretnéd csökkenteni a portfóliód kockázatát. Azt is meg lehet fontolni, hogy különböző időkeretekben vagy strike árakon vásárolsz ETF alapú opciókat, hogy még inkább finomhangold a kockázatkezelési stratégiád. De ez messze túlmutat jelen anyag keretein...

Alább összegyűjtöttem neked néhány, a témához kapcsolódó cikket, amelyeket érdemes átolvasnod. 

Kapcsolódó videó:

Kapcsolódó cikkek:

válaszolj a kérdésekreFeladat: Válaszolj az alábbi kérdésekre!

A Küldés gomb megnyomása után látni fogod a helyes válaszokat, így ellenőrizheted magad!

Ha ismételnél, az előző leckéket itt találod:

1. rész: Tematika és eligazítás

2. rész: Mi az opció és mire használhatod?

3. rész: Miben más az opciózás mint a többi piac?

4. rész: Call és Put

5. rész: Opció vétel és eladás

6. rész: Milyen termékekre lehet opciózni és mitől függ ez?

7. rész: Időérték és volatilitás

8. rész: Háromdimenziós opciós kereskedés

9. rész: Iránykereskedés opciókkal

10. rész: Iránymentes kereskedés opciókkal

Ne maradj le az óriási kedvezményekről!

Iratkozz fel, hogy időben értesülj a legújabb akcióimról és fejlesztéseimről!





Az Adatkezelési Tájékoztatót megismertem és hozzájárulok ahhoz, hogy az Adatkezelő az email címemet abból a célból kezelje, hogy a szolgáltatásaikra vonatkozó személyre szabott ajánlattal közvetlenül megkeressen.



Az Adatkezelési Tájékoztatót megismertem és hozzájárulok ahhoz, hogy az Adatkezelő az email címemet az általam megrendelt ingyenes termék és az ahhoz tartozó utánkövető levelek megküldése céljából kezelje.



Az Adatkezelési Tájékoztatót megismertem és hozzájárulok ahhoz, hogy az Adatkezelő az email címemet abból a célból kezelje, hogy a megadott email címen a szolgáltatásaikra és termékeikre vonatkozó személyre szabott ajánlattal közvetlenül megkeressen.