13. Tőzsdepszichológia

Mielőtt összefoglalnánk az elmúlt 30 nap anyagát, egy nagyon fontos részletre szerettem volna még kitérni. Ez pedig a tőzsdepszichológia, és ennek súlya a kereskedésben. Hallgasd meg a leckét.

Miért olyan fontos a pszichológia?

Sokan nem tulajdonítanak nagy jelentőséget a tőzsdepszichológiának, mondván hogy elég tapasztaltak vagy hogy úgyis minden a technikai tudáson múlik. Egyesek szerint a kereskedés 10% tudás és 90% pszichológia. Azt, hogy ez tényleg így van-e bizonyítani nem tudjuk, de gondoljunk csak végig egy általánosabb kereskedési szituációt. 

bizonytalanság

Tegyük fel, hogy vannak kedvenc termékeid, és választasz közülük egyet, amire szeretnél bekötni egy pozíciót. Mindegy, hogy most opciózásról, devizáról, részvényről beszélünk-e. Kiválasztod, megvan a piaci elképzelésed is és kötés előtt állsz. Már ebben a pillanatban is közbeszól a pszichológia. Te is tudod, hogy nem vagy minden kötésnél ugyanolyan magabiztos. Néha úgy érzed, hogy ez most jó lesz, máskor hezitálsz, hogy meg merd-e lépni. A technikán túl vagy -  tudod milyen terméket milyen stratégiával stratégiával kötnél - de már a kötést megelőző percekben is erős pszichológiai hatásokkal kell szembenézned, legyen az kétkedés vagy veszélyesen túlzott magabiztosság.

Miután bekötötted a pozíciód, jönnek az újabb hatások. Arra mozdult-e a papír, amerre vártad? Ha még jobban sült el a pozíció, mint vártad, akkor talán hezitálsz, hogy elrakd-e a profitot, vagy inkább bízol a kötésedben és kivárod, hogy még többet hozzon. Ha másnapra fordul a papír, és csökken az eltehető nyereség, mérhetetlen bosszúságot érzel. Figyeld meg, hogy a lehetséges profitot is elkezdted birtokolni, úgy gondolsz rá, hogy az már a tied, és fáj, ha veszítesz belőle.

Jobban fáj, mint amennyire örülsz annak, hogy igazad lett. Így működik az átlag trader.

Nézzünk egy másik lehetőséget. Bekötötted, nem lett igazad. Buktál. Még mérgesebb vagy, hiszen az egódnak fáj, hogy nem lett igazad. Akkor is, ha csak kicsit buktál, morcos leszel, mert tévedtél. 

Láthatod, hogy érzelemmentesen egyszerűen nem lehet kereskedni, minden döntésedben ott van a pszichológia, akár a nyerő elrakásán gondolkozol, akár egy nehéz pozíciót próbálsz menedzselni. Ráadásul minél nagyobb a tét és minél inkább nem lesz igazad, annál nagyobb a pszichológiai nyomás. Ha egy nyomasztó helyzettel találod szembe magad, hiába vagy tapasztalt kereskedő, az, hogy mi lesz a pozi vége, már nem csak a technikai tudáson múlik. Persze az az alap, hogy tisztában legyél vele, milyen lehetőségeid vannak. de innentől kezdve minden döntésed a pszichológiára vezethető vissza.

Miért nem olyan a demo kereskedés, mint az éles?

Ezeket végiggondolva talán már érted, miért szoktam azt mondani, hogy csak addig ajánlom a demo számlás kötéseket, ameddig letisztulnak a technikai alapok. Ameddig megtanulod kezelni a felületeket, megtanulod a stratégiákat, jobban megismered az egész opciózás működését. Ezen túl már csak önámítás, hiszen nem éles pénzről kell döntened, lazábban, könnyebben kereskedsz, ami nem ugyanaz, mint amikor az éles piacon kell döntened a saját pénzedről. Egyszerűen mások a pszichológiai hatások, és jobb, ha ezekkel mielőbb szembesülsz.

Mit tehetsz?

Nem véletlen, hogy a tradinget - bár kívülről vonzónak tűnik - mégsem bírja hosszútávon akárki. Nagyon kemény önismereti játék ez, és alázatra, türelemre és figyelemre lesz szükséged ahhoz, hogy sikeres kereskedő lehess.

Előre le kell tisztáznod magadban, mik az elvárásaid magaddal szemben, és ezek reálisak-e. A trading nem játék, és nehezebb időszakokon is keresztül mehetsz. Ha görcsösen csak a pénz miatt akarod csinálni, vagy néhány hónapon belül ebből várod a teljes megélhetésed, még nagyobb nyomást helyezel magadra, és biztosan bukásra vagy ítélve.

Gondold át alaposan, mik a lehetőségeid, hogyan tudsz megbirkózni a kockázatos szituációkkal és mik a terveid a kereskedéssel. 

Az opciózás jóval több kockázatkezelési lehetőséget ad a kezedbe, így jobban érezheted, hogy nálad a kontroll, de a piacon bármi megtörténhet és kockázatmentes profit nincs!

Zárásként érdemes elolvasnod a TOP 20 tőzsdepszichó jelenséget, hogy lásd melyik milyen hatással van rád jelenleg.

Kapcsolódó videó:

Kapcsolódó cikkek:

Nagyon sok, a témához kapcsolódó cikket találhatsz a Tőzsdepszichó blogomban. Ezeket érdemes olvasgatnod. 

válaszolj a kérdésekreFeladat: Válaszolj az alábbi kérdésekre!

Ebben a kérdéssorban nem lesznek helyes válaszok, a cél inkább az, hogy a kitöltésével átgondold a legfontosabb kérdéseket.

Ha ismételnél, az előző leckéket itt találod:

1. rész: Tematika és eligazítás

2. rész: Mi az opció és mire használhatod?

3. rész: Miben más az opciózás mint a többi piac?

4. rész: Call és Put

5. rész: Opció vétel és eladás

6. rész: Milyen termékekre lehet opciózni és mitől függ ez?

7. rész: Időérték és volatilitás

8. rész: Háromdimenziós opciós kereskedés

9. rész: Iránykereskedés opciókkal

10. rész: Iránymentes kereskedés opciókkal

11. rész: Kockázatmenedzsment opciókkal

12. rész: Hol opciózz?

Ne maradj le az óriási kedvezményekről!

Iratkozz fel, hogy időben értesülj a legújabb akcióimról és fejlesztéseimről!





Az Adatkezelési Tájékoztatót megismertem és hozzájárulok ahhoz, hogy az Adatkezelő az email címemet abból a célból kezelje, hogy a szolgáltatásaikra vonatkozó személyre szabott ajánlattal közvetlenül megkeressen.



Az Adatkezelési Tájékoztatót megismertem és hozzájárulok ahhoz, hogy az Adatkezelő az email címemet az általam megrendelt ingyenes termék és az ahhoz tartozó utánkövető levelek megküldése céljából kezelje.



Az Adatkezelési Tájékoztatót megismertem és hozzájárulok ahhoz, hogy az Adatkezelő az email címemet abból a célból kezelje, hogy a megadott email címen a szolgáltatásaikra és termékeikre vonatkozó személyre szabott ajánlattal közvetlenül megkeressen.